کلیات آزمون وکالت

راهنمای جامع داوطلبان آزمون وکالت حتماً بخوانید…

از میان صدها سوال داوطلبان آزمون وکالت می توان برداشت کرد که این داوطلبان دنبال چه اطلاعاتی هستند هدف از نگارش این مختصر نیز تلاشیست برای دادن اطلاعات مورد نیاز در مورد سوالا ت متداول این داوطلبان بنابراین از همه عزیزانی که قصد شرکت در آزمون وکالت را دارند تقاضا دارم تا این مطالب را در دامه مطلب بخوانند …

سوال اول :آیا می توانم در آزمون وکالت شرکت کنم ؟

عزیزانی می توانند در آزمون وکالت شرکت کنند که حتما” شرایط زیر را داشته باشند :

۱) مدرک تحصیلی :

۱- مقطع تحصیلی :

۱٫ داوطلب آزمون وکالت لزوما” باید لیسانس یا گواهی موقت پایان تحصیلات در مقطع کارشناسی یکی از رشته های حقوق – فقه و مبانی حقوق – الهیات گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی را داشته باشند .

۲٫ عزیزانی که دوره کارشناسی رشته های غیر مرتبط با حقوق را تحصیل کرده اند اما مدرک کارشناسی ارشد آنها حقوق یا رشته های دیگر مجاز به شرکت در آزمون وکالت است مجاز به شرکت در آزمون نیستند .

۲- زمان اخذ مدرک :

۱٫ داوطلب باید مدرک لیسانس یا گواهی موقت پایان تحصیلات خود را تا زمان آگهی ثبت نام ( معمولا” اوایل مهر ) سالی که میخواهد در آزمون شرکت کند را داشته باشد .

۲٫ در کل با توجه به روند سال تحصیلی میتوان گفت داوطلب باید تا انتهای شهریور ماه سالی که که میخواهد در آزمون شرکت شرکت کنند باید حد اقل گواهی موقت فارغ التحصیلی را دریافت نموده باشند .

۳- رشته های مجاز به شرکت در آزمون وکالت :

۱٫ فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی یکی از رشته های حقوق – فقه و مبانی حقوق – الهیات گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی مجاز به شرکت در آزمون وکالت هستند .

۲٫ همچنین طلابی که دارای سطح حوزوی معادل لیسانس(طبق معیارهای شورای عالی انقلاب فرهنگی ) دارند مجاز به شرکت در آزمون وکالت هستند .

۳٫ سایر رشته ها هر چند مرتبط با حقوق از قبیل علوم سیاسی یا الهیات گرایشهای غیر از فقه و مبانی حقوق اسلامی و کلا” غیر از رشته های عنوان شده در بند ۱ و ۲ نمی توانند در آزمون وکالت شرکت نمایند .

۲) کارت پایان خدمت برای برادران

۱- برادرانی که داوطلب آزمون وکالت هستند در هر مقطع تحصیلی باید تا زمان ثبت نام ( اوایل مهر ) حتما” کارت پایان خدمت یا معافیت یا کفالت یا هر مدرک دیگری که فراغت آنها را از خدمت مقدس سربازی اثبات کند را در دست داشته باشند .

سوال دوم : من شرایط مدرک تحصیلی و خدمت سربازی را دارم و یا می توانم تا زمان ثبت نام حائز شرایط شرکت در آزمون شوم از کجا شروع کنم ؟

در جواب این سوال مراحل زیر را طی کنید :

۱) شما باید از هم اکنون شروع به کسب آمادگی علمی برای آزمون کنید این امر خود مراحلی دارد :

۱- آشنایی با کلیاتی از آزمون وکالت

۱٫ آزمون وکالت در مقطع کنونی بعنوان پر طرفدار ترین آزمون شغلی حقوقی مطرح است سال ۹۰ تعداد ۳۶۰۰۰ نفر داوطلب این آزمون بودند بنابراین کسانی که وارد پروسه آزمون وکالت می شوند با رقابتی سخت و سنگین روبه رو هستند . که به هیچ وجه نباید آنرا دست کم بگیرند .

۲٫ نحوه برگزاری این آزمون بر اساس اعلام ظرفیتها از سوی کانون وکلای دادگستری بصورت محلی است یعنی داوطلبان حوضه هر کانون فقط با داوطلبان همان حوضه رقابت می کنند . برای مثال سال گذشته در کانون آذزبایجانشرقی ۲۸۰۰ نفر شرکت کرده بودند و این کانون ۱۰۰ نفر ظرفیت پذیرش داشت از میان ۲۸۰۰ نفر ۱۰۰ نفری که رتبه ۱ الی ۱۰۰ را کسب نموده بودند قبول شدند . بطور متوسط نسبت به ظرفیتهای کانونهای مختلف از هر ۱۰ الی ۲۰ نفر یک نفر قبول میشوند . این تعداد در برخی کانونها کمتر و در برخی بیشتر است . سنگین ترین رقابتها متعلق به کانونهای آذربایجانشرقی – اصفهان و شیراز است .

۲- جمع آوری منابع آزمون :

۱٫ دروس مورد آزمون در آزمون وکالت عبارتند از :

۱- قانون مدنی با ضریب ۳

۲- آیین دادرسی مدنی با ضریب ۳

۳- حقوق تجارت با ضریب ۲

۴- حقوق جزا (عمومی و اختصاصی ) با ضریب ۲

۵- آیین دادرسی کیفری با ضریب ۲

۶- اصول فقه با ضریب ۱

۲٫ سوالات آزمون وکالت نص محور بوده و از متون قانونی و آرای وحدت رویه طرح میشود طبق رویه سه سال اخیر سوالات اغلب از موارد زیر طرح شده اند :

۱- متون قانونی عام : اغلب سوالات از متن و محشای قوانین دروس اعلام شده طرح میشوند بنابراین شما در گام اول به منابع زیر نیاز دارید :

۱- قانون مدنی در نظم کنونی دکتر کاتوزیان

۲- آیین دادرسی مدنی در نظم کنونی دکتر حیاتی

۳- حقوق تجارت در نظم کنونی دکتر دمرچیلی یا فرحناکیان

۴- حقوق جزا : قانون مجازات اسلامی در نظم کنونی رضا شکری (بعلت تغییر قانون فقط از ماده ۴۹۸ به بعد )

۵- آیین دادرسی کیفری ( برای این درس کتاب در نظم مناسبی وجود ندارد )

۲- متون قانونی خاص و آرای وحدت رویه :

۱٫ برای دستیابی به قوانین خاص و آرای وحدت رویه در کنار کتب در نظم کنونی از منابع زیر استفاده کنید

۱- جلد ۱ مجموعه تنقیح شده قوانین حقوقی روزنامه رسمی

۲- جلد ۱ مجموعه تنقیح شده قوانین کیفری روزنامه رسمی

۲٫ رویه سه سال اخیر آزمون نشان می دهد که در آزمون وکالت قوانین جدید التصویب و آرای وحدت تصویب شده در سال آزمون از اهمیت زیادی برخوردار است برای اطلاع از از تصویب این قوانین حد اقل یک هفته یک بار به سایت معاونت حقوقی مجلس مراجعه نمایید .

۳٫ با اینکه سوالات آزمون وکالت نص محور بوده و از متون قانونی و آرای وحدت رویه طرح میشود اما باید توجه داشت

ï با توجه به ارتباط مواد قانونی باهم و اصل یادگیری متون قانونی با استفاده از مبانی داوطلب آزمون باید از منابع مناسب دکترین استفاده کافی ببرد

ï در مواردی که از کتابهای در نظم و متون قانونی قادر به فهم مطلب نباشد به کتابهای مرجع کند

ï وضعیت خاص درس اصول فقه ایجاب می کند که این درس از منابع دکترین مطالعه شود

ï برخی قوانین کتب مناسب در نظم نیز ندارند

بنابراین تهیه منابع زیر می تواند این ضعفها را پوشش دهد:

۱- قانون مدنی

۱٫ اموال و اشخاص دکتر صفایی

۲٫ اعمال حقوقی دکتر کاتوزیان

۳٫ وقایع حقوقی دکتر کاتوزیان

۴٫ مختصر حقوق خانواده دکتر صفایی

۵٫ عقود معین دو جلدی دکتر کاتوزیان

۶٫ شفعه وصیت ارث دکتر کاتوزیان

۲- آیین دادرسی مدنی دوره سه جلدی بنیادین + ادله اثبات دعوا دکتر شمس

۳- حقوق تجارت چهار جلدی دکتر اسکینی

۴- حقوق جزا (عمومی و اختصاصی ) : بعلت تغییر قانون فعلا” ذکر منبع صحیح نیست

۵- آیین دادرسی کیفری دکتر خالقی

۶- اصول فقه دکتر ابولحسن محمدی

۴٫ نکته بعدی در مورد منابع استفاده از منابع کمک آموزشی می باشد استفاده از این منابع مسایلی دارد که باید رعایت گردد

۱- منابع کمک اموزشی معایب و محاسنی دارند که باید در مورد استفاده از آنها مورد توجه باشد :

۱٫ محاسن

۱- حجم منابع اصلی خواه ناخواه بسیار زیاد است که این امر نسبت زمانی که معمولا” در اختیار دارد سازگاری ندارد منابع کمک آموزشی می توانند این مشکل را مرتفع سازند .

۲- داوطلب اغلب از رویه آمونی و نکات مهم آزمونی مطلع نیست و بیم آن می رود وقت خود را صرف مطالبی کند که شاید در آزمون چندان مورد توجه نیست منابع کمک آموزشی می توانند داوطلب را متوجه مطالب مهمتر و مفیدتر برای آزمون سازند .

۳- نگاه طراحان سوال به موضوعات حقوقی مختلف است ممکن است داوطلب مطلبی را بخواند ولی نتواند از زاویه ای که طراح سوال به آن موضوع توجه کرده متوجه مطلب شود منابع کمک آموزشی با حلاجی زوایای مختلف موضوعات می توانند این مشکل را مرتفع سازند .

۴- پراکندگی موضوعات و مطالب حقوقی با توجه به ماهیت علم حقوق امری اجتناب ناپذیر است معمولا” داوطلب نه وقتش را دارد و نه توانایی لازم را که بتواند این مطالب پراکنده مختلف اما مرتبط را گرد هم آورد حتی در صورتی که این کار را انجام دهد حلاجی و طبقه بندی این ارتباطات موضوعی خود نیاز به توانایی های خاصی دارد منابع کمک آموزشی که تهیه کنندگان آن تخصص و تبحر و زمان لازم برای این امر را در اختیار دارند می تواند موضوعات را مدون و با طبقه بندی منطقی ارئه دهند .

۲٫ معایب

۱- متاسفانه همه منابع کمک آموزشی موجود در بازار از استانداردهای لازم برخوردار نیستند برخی از این منابع با دیدی بازاری برای پر کردن خلاء نیاز داوطلبان ایجاد میشوند .

۲- با توجه به تنوع این منابع در بازار شناختن خوب از بد و سره از ناسره برای داوطلب آزمون چندان اسان نیست و گاه داوطلب مجبور است در این راه دست به آزمون و خطا بزند که ۳ عیب بزرگ دارد:

۱٫ وقت داوطلب بدون اینکه در آزمون نتیجه بگیرد به هدر می رود

۲٫ هزینه ای که داوطلب می کند تلف میشود و بد تر اینکه جیب ککسانی را پر می کند که از نیاز دیگران سوء استفاده کرده اند .

۳٫باعث فروش و اشاعه و ترویج آثاری میشود که هیچ ارزش علمی ندارند .

راهکار دوری از معایب مذکور در بند ۱- ۲:

۱٫ منابعی که معمولا” در اثر استفاده و مفید بودن حسن شهرت پیدا کرده اند را تهیه کنید .

۲٫ قبل از تهیه این منابع حتما” از افرادی که این منابع را خوانده اند و از افراد آگاه در این مورد پرس و جو کنید .

۳٫ موضوعی را از یکی از کتابهای مرجع (برای مثال صلاحیت از آیین دادرسی مدنی یا جعل از جزای اختصاصی ) انتخاب کنید و کامل مطالعه کنید و در هنگام خرید با معیار قراردادن همان موضوع متوجه میشوید که کتاب کمک آموزشی چگونه به موضوع پرداخته است اگر احساس کردید که زاویه دید خوبی به شما می دهد می توانید کتاب را با خاطری آسوده تهیه کنید .

۳- منابع کمک آموزشی ممکن است داوطلب را از مبانی علم حقوق جدا سازد و گاهی از اصل موضوع که فهم مبانی و مصادیق متون قانونیست دور سازند صرفا” او را به آموزش نکته محور وادارند .

راهکار:

۱٫ همیشه سعی کنید کتابهای در نظم کنونی را در کنار منابع کمک اموزشی داشته باشید و در موضوعات مختلف به آنها مراجعه کنید .

۲٫ در موضوعات مبهم ومهم حتما” در کنار منابع کمک اموزشی از منابع اصلی نیز استفاده کنید

اطلاعات بیشتر را در کانال وکالت و حقوق بیابید : https://t.me/VekalatSanjesh