کنکور لیسانس به پزشکی

همراهان گرامی وب سایت مرجع تحصیلات عالی
با سلام
پیرو سئوال های متعدد شما عزیزان در مورد آزمون لیسانس به پزشکی بر آن شدیم تا اطلاعاتی جامع و کامل در مورد این آزمون برای شما عزیزان گرد آوری نماییم.
آزمون لیسانس به پزشکی هر ساله توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می شود تا از میان دارندگان مدرک کارشناسی که قبلا فرصت قبولی در رشته پزشکی را از دست داده اند، پذیرش در رشته پزشکی را انجام دهد. در این آزمون کلیه کسانی که دارای مدرک کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته یکی از رشته های گروه های آزمایشی علوم تجربی و علوم ریاضی و فنی بوده اند می توانند شرکت کنند.
زمان برگزاری این آزمون معمولا در اسفند ماه است و ظرفیت پذیرش آن هم در سالهای گذشته حدود ۱۰-۱۵ نفر می باشد.
منبع و مواد امتحانی آزمون لیسانس به پزشکی ۹۶
سوالات آزمون از دروس دوره علوم پایه دانشجویان پزشکی طرح می شود. دروس مدنظر عبارت اند از :
فیزیولوژی(ضریب ۳)، میکروب شناسی شامل باکتری شناسی،  ویروس شناسی و انگل شناسی پزشکی(ضریب ۳)، آناتومی(ضریب ۳)، بیوشیمی(ضریب ۲)، بافت شناسی و جنین شناسی(ضریب ۲)،  ایمونولوژی (ضریب ۲)، زبان عمومی(ضریب۲)، ژنتیک (ضریب ۱)، روانشناسی (ضریب ۱)، تغذیه (ضریب ۱)،  فیزیک پزشکی (ضریب ۱)، دروس اصول خدمات بهداشتی و بهداشت و تنظیم خانواده (ضریب ۱)، دروس اصول اپیدمیولوژی و مبارزه  با بیماری ها و آمار مقدماتی(ضریب ۱)
منابع مورد مطالعه که به صورت خلاصه و پوشش ۸۰ درصدی سئوالات را داشته باشد بسته های آموزشی موسسه علوم و فنون معین توصیه می گردد.

تلفن تهیه منابع : ۰۵۱۳۸۶۷۱۰۷۲

جدید ترین آیین نامه پذیرش دانشجو در زمان نگارش این مطلب مربوط به سال ۱۳۹۶ است که در اختیار شما عزیزان قرار می گیرد:
آیین نامه پذیرش دانشجوی پزشکی از مقطع لیسانس تغییر کرد و جدیدترین آیین نامه به تصویب شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی رسید.
به گزارش خبرنگار مهر، تازه ترین آیین نامه پذیرش دانشجوی پزشکی از مقطع لیسانس مختص دانشگاه علوم پزشکی تهران در شصت و ششمین جلسخ تصویب شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی تصویب شد.
هدف از این نوع پذیرش در دانشگاه علوم پزشکی تهران، جذب دانش آموختگان مقطع کارشناسی با توانمندی های بالا در رشته پزشکی به منظور ارتقای سطح دانش آموختگان این رشته و افزایش انگیزش در فراگیران دوره دکتری عمومی پزشکی است.
بر اساس ماده یک این آیین نامه، شرایط ورود به دوره بر این اساس است:
۱- افراد واجد شرایط عمومی تحصیل رایگان در جمهوری اسلامی ایران باشند.
۲- افراد دانش آموخته مقطع کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته یکی از رشته های گروه های آزمایشی علوم تجربی و علوم ریاضی و فنی باشند.
۳- حداکثر سن در زمان ثبت نام آزمون ۲۵ سال تمام است. مدت زمان سربازی و طرح نیروی انسانی به حداکثر سن اضافه می شود.
۴- معدل کل دیپلم افراد باید ۱۸ و بالاتر باشد. در موارد اعلام نمره به شکل الفبایی نمره الف قابل قبول است.
۵- معدل مقطع کارشناسی افراد ۱۶ و بالاتر باشد.
دانشجویان مشمول آیین نامه استعدادهای درخشان در رشته های مورد پذیرش و برگزیدگان المپیادهای علمی دانشجویی از بند ۴ و ۵ شرایط ورود به دوره معاف هستند.
۶- داوطلبان باید واجد مدرک زبان انگلیسی مطابق جدول آیین نامه باشند. ارائه مدرک زبان انگلیسی جهت شرکت در مرحله دوم (مصاحبه و ارزیابی فراشناختی) الزامی است. در غیر این صورت از شرکت داوطلب در مرحله دوم جلوگیری می شود.
۷- قبولی در آزمون چند مرحله ای پذیرش دانشجوی پزشکی از مقطع کارشناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران
دارندگان مدال های طلای المپیادهای دانش آموزی از آزمون کتبی معاف هستند و بدون شرکت در آزمون کتبی صرفا با شرکت در آزمون مصاحبه و ارزیابی فراشناختی مورد ارزیابی قرار می گیرند و دارندگان مدال های نقره و برنز این رشته ها باید در آزمون کتبی شرکت کنند و حداقل ۹۰ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در آزمون کتبی را احراز کنند. (کسب حداقل نمره حدنصاب آزمون کتبی الزامی است.)
شیوه برگزاری آزمون ورودی :
آزمون ورودی از دو آزمون کتبی (آزمون شبه MCAT در سطح کاربردی و با سنجش مفاهیم حل مسئله، تفکر انتقادی، دانش علوم طبیعی، رفتاری و اجتماعی و اصول لازم جهت تحصیل در رشته پزشکی) و مصاحبه و ارزیابی های فراشناختی تشکیل می شود.
آزمون کتبی هم حد نصابی و هم رقابتی است. از بین کسانی که حد نصاب قبولی را آورده اند حداکثر تا دو برابر تعداد پذیرش، از بالاترین نمرات برای ورود به مرحله مصاحبه و ارزیابی های فراشناختی دعوت می شوند. حداقل حد نصاب آزمون کتبی ۵۰ درصد کل نمره است.
در مرحله مصاحبه و ارزیابی های فراشناختی نیز داوطلب باید حداقل ۵۰ درصد نمره را کسب کند تا وارد رقابت و ارزیابی نهایی شود.
مصاحبه و ارزیابی های فراشناختی شامل بررسی توانایی های فراشناختی و تفکر انتقادی است که با استفاده از ابزارهایی نظیر مصاحبه ساختارمند و پرسشنامه های استاندارد و غیره انجام می گیرد.
جزئیات محتوا و شیوه برگزای آزمون پس از تصویب در شورای آموزشی دانشگاه ۶ ماه قبل از آزمون به اطلاع داوطلبان می رسد.
پذیرش نهایی حداکثر به تعداد نصف پذیرفته شدگان آزمون کتبی است.
پذیرفته شدگان نهایی به دوره پزشکی عمومی وارد می شوند و واحدهای گذرانده شده در مقطع قبلی، مطابق آیین نامه های مربوطه بررسی و در صورت پذیرفته شدن، افراد از گذراندن آنها معاف می شوند.
دانشجوی پذیرفته شده از مقطع کارشناسی در سایر موارد تابع برنامه آموزشی و آیین نامه آموزشی دوره دکتری عمومی پزشکی مصوب شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی است.
کانال اخبار وزارت بهداشت : https://t.me/joinchat/AAAAAD1G-JUPtO_IRiepDw
سایت دانشگاه علوم پزشکی تهران : http://education.tums.ac.ir